ПОЧЕТНА ЕВРОПА Второ коло – втор МВП од МЗТ!

Второ коло – втор МВП од МЗТ!

сподели
Џабари Хиндс ја постигна клучната тројка на мечт (фото: Spars/Merjem Berbic)

Македонскиот шампион одлично ја почна сезоната во АБА 2 лигата каде сезонава повторно ќе се обиде да триумфира и да обезбеди пласман во елитата.

Во првото коло блесна Нуни Омот кој против Слобода постигна 33 поени и беше прогласен за најкорисен играч. Сега таа чест ќе ја добие Џабари Хиндс откако Американецот одигра одлично на гости кај Спарс за вториот триумф на МЗТ Скопје.

Плејмејкерот го нема највисокиот индекс во ова коло (33), пред него е Блаж Махковиќ од Хелиос Санс со 34, но поради поразот на словенечкиот тим од Динамик, МВП ќе биде Хиндс.

За 33 минути против Спарс, тој постигна 23 поени, 9 скока, 8 асистенции, 3 украдени топки и 6 изнудени лични грешки.