https://www.bestwatchreplica.co

replica watches for sale

www.swissreplica.is

МАКЕДОНИЈА

Три ФИБА турнири во Македонија

фото: FIBA

Нашата земја доби организација на два турнира во машка и еден во женска конкуренција, во периодот јули-август годинава. Европската куќа на кошарката, повторно ни укажа доверба, да организираме младински натпреварувања.

Во периодот 13-18 јули, во Скопје ќе играат кошаркарките У20. Нашата селекција е во Група Е, со репрезентациите на Романија, Словачка, Луксембург и Косово. Во периодот 3-8 август, кошаркарите У18 ќе играат во групата А, заедно со Шпанија, Србија, Хрватска, Германија и Грузија.

Во периодот 16-21 август, кошаркарите У16 ќе играат во група со Франција, Литванија, Грција, Русија и Романија, на ЕП од А дивизијата. Овие турнири, според новата номенклатура на ФИБА, го носат името „челинџер“.

Од другите активности, нашата машка У20 репрезентација, во Сопрон, Унгарија ќе игра против Швајцарија, Романија и Луксембург. Кошаркарките У18 ќе настапат во Софија, со селекциите на Словачка, Украина, Бугарија, Швајцарија и Албанија. Кошаркарките У16 ќе се соочат со Албанија, Малта и Ерменија во Тбилиси.

  

Првиот македонски кошаркарски медиум ви ги пренесува последните новости и достигнувања од кошарката.

Авторски, преземено со дозвола, непристрасно, објективно, проверено и навремено - е нашето мото.

Секое и минимално копирање или преземање на наша содржина, подлежи на законските регулативи и прописи.

Copyright © 2021 basketball.mk - Ние постоиме за вас!

To Top