МАКЕДОНИЈА

Тетекс оствари клучен триумф, Ангели пак на врвот

фото: Bitola News (архива)

На едно коло пред финишот на регуларниот дел од Втората лига, тетовци победија на гостувањето во Битола си 69:82 против Медика карта. Хераклеа доби службени бодови од мечот со Риниа, затоа што гостите не се појавија во салата во предвидениот термин.

Водечката екипа Феникс го одложи дуелот со Баскет Кам, па Ангели со победата кај Куманово се изедначија со лидерот на првата позиција.

Исток, 17-то коло

Куманово – Ангели 56:73
Ролинг 08 – Струмица 53-79
Шкупи – Куманово 2 123-77

Баскет КАМ – Феникс (одл.)
Про Баскет – Борец Баскет (одл.)

Табела:

1. Ангели 14/2
2. Феникс 14/2

Запад, 17-то коло

Пелистер – Тетекс 69:82
Спарта – Мега 86:80
Чаир – Неготино 92:66
Хераклеа – Риниа (служб.)

Табела:

1. Чаир 16/1
2. Тетекс 12/5

  

Првиот македонски кошаркарски медиум ви ги пренесува последните новости и достигнувања од кошарката.

Авторски, преземено со дозвола, непристрасно, објективно, проверено и навремено - е нашето мото.

Секое и минимално копирање или преземање на наша содржина, подлежи на законските регулативи и прописи.

Copyright © 2021 basketball.mk - Ние постоиме за вас!

To Top