ПОЧЕТНА ЕВРОПА Швед си тера по старо

Швед си тера по старо

сподели
euroleague.net

Најдобриот поединец кај Химки и најскапиот кошаркар во Европа, продолжува таму каде што застана минатата сезона. Спречен (повреда) да го повтори успехот од 2017/18 кога беше најдобар евролигашки стрелец, сепак беше лидер на својата екипа и најдобар стрелец и МВП на сезоната во ВТБ лигата.

euroleague.net

Сезонава во Евролига стартува со 22 поена во победата против Макаби (89:83), со шут од поле 4/7 за два поена и 2/10 за три поени, 8/10 од линијата за слободни фрлања, имаше 6 асистенции и два скока, со три загубени топки и индекс на валоризација 19.