МАКЕДОНИЈА

Селекторот го објави поширокиот список на женската селекција

фото: FIBA

Селекторот Александар шаданов го објави поширокиот список на повикани репрезентативки, за претстојните квалификациски мечеви за ЕП 2023, што ќе ги одиграме против Германија и БиХ, во ноември:

Александра Стојановска – Бадел 1862
Ивана Кметовска – Бадел 1862
Нена Трајчевска – Бадел 1862
Марија Димитријевиќ – Бадел 1862
Мартина Блажевска – Бадел 1862
Цветанка Димова – Бадел 1862
Емилија Лазарова – Вардар
Драгана Петковска – Вардар
Ива Чолаковска – Работнички
Ивона Пејковска – Вардар
Кате Поп-Димитрова – Баскет Кам
Михаела Алексовска – Крива Паланка
Марија Митева – МЗТ Скопје Аеродром
Анџелика Митрашиновиќ – Tarbes
Илина Селцова – Universitas Peac Pecz
Матеа Николиќ – Kansas Athletics
Габриела Модева – Victory Christian сentаr
Наталија Секуловска – USA
Снежана Серафимова – Duquesne Dukes
Тијана Митрева – Dinamo Sassari
Ивона Кожобашиовска – Dinamo Sassari
Јована Петрушевска – AO Dafni Agios D.
Дјуана Бонер – Connecticut Sun
Елена Тасевска (Нема клуб)

Дуелот од првото коло го играме на гости во Хале на 11-ти ноември, а вториот дома на 14-ти ноември. Квалификациите би требало да ги почнеме со поголеми амбиции од претходните неколку циклуси.

  

Првиот македонски кошаркарски медиум ви ги пренесува последните новости и достигнувања од кошарката.

Авторски, преземено со дозвола, непристрасно, објективно, проверено и навремено - е нашето мото.

Секое и минимално копирање или преземање на наша содржина, подлежи на законските регулативи и прописи.

Copyright © 2021 basketball.mk - Ние постоиме за вас!

To Top