МАКЕДОНИЈА

Шампионот дома игра поинаку

ФОТО: КК МЗТ Скопје Аеродром (Facebook)

МЗТ Скопје во Аеродром славеше против Кожув со 89:71 во рамките на второто коло од домашниот шампионат и сега има скор 1/1, додека гевгеличани имаат два пораза по воведните две рунди.

На почетокот беше изедначено, но многу брзо штрковите се освестија и наметнаа свој ритам. На полувремето имаа убедлива предност од +17 (49:32), додека конечниот резултат беше само рутина.

Хуан Дејвис имаше 14, по 12 поени имаа Дастин Вер и Дамјан Стојановски. Кирил Николовски за гостите постигна 29. Второто коло ќе се комплетира со натпреварите кои ќе се одиграат викендов.

2-коло:

Работнички – Феникс (сабота)
ФМП Академија – Пелистер
Гостивар – Куманово
ТФТ – Еуро Никел
Ангели – МЗТ Скопје 2 (недела)

  

Првиот македонски кошаркарски медиум ви ги пренесува последните новости и достигнувања од кошарката.

Авторски, преземено со дозвола, непристрасно, објективно, проверено и навремено - е нашето мото.

Секое и минимално копирање или преземање на наша содржина, подлежи на законските регулативи и прописи.

Copyright © 2021 basketball.mk - Ние постоиме за вас!

To Top