ПОЧЕТНА Некатегоризирана Шампионите во Европа, за сезоната 2018/19

Шампионите во Европа, за сезоната 2018/19

сподели

Во Македонија на тронот се врати МЗТ Скопје, во Евролига победи ЦСКА Москва, во АБА лигата повторно шампион е Црвена звезда, како беше и во другите европски натпреварувања?

Ги издвојуваме поважните и за нас попознатите меѓународни и национални шампионати:

Евролига: ЦСКА Москва – Анадолу Ефес 91:83
Еврокуп: Валенсија – Алба 89:63
ФИБА Лига на шампиони: Виртус – Тенерифе 73:61
ФИБА Европа Куп: Сасари – Вурцбург 81:79
ВТБ Лига: ЦСКА Москва – Химки 3:0
АБА Лига: Црвена звезда – Будуќност 3:2
БИБЛ Лига: Блокотехна – Теута 82:68

БиХ: Широки – Спарс 3:2
Бугарија: Балкан – Левски 3:1
Хрватска: Цибона – Цедевита 3:1
Франција: Асвел – Монако 3:2
Германија: Баерн Минхен – Алба 3:0
Грција: ПАО – Промитеас 3:0
Израел: Макаби – Ришон 89:75
Италија: Венеција – Сасари 4:3
Казахстан: Астана – Барси 88:83
Летонија: Рига – Вентспилс 3:2
Литванија: Жалгирис – Лиетувос 3:0
Македонија: МЗТ Скопје – Работнички 3:0
Црна Гора: Будуќност – Морнар 3:2
Полска: Анвил – Полски 4:3
Романија: Орадеа – Сибиу 3:1
Русија: ЦСКА Москва (преку ВТБ Лига)
Србија: Црвена звезда – Партизан 3:1
Словенија: Приморска – Олимпија 3:0
Шпанија: Реал Мадрид – Барселона 3:1
Турција: Анадолу Ефес – Фенербахче 4:3