ПОЧЕТНА МАКЕДОНИЈА Рус во Пелистер

Рус во Пелистер

сподели
Големото засилување за битолчани, веќе ги дава резултатите.

Амбициозната битолска екипа се засили со играчот што веќе има искуство од нашата кошаркарска лига, со настапите во Скопје и Гевгелија.

Антон Казарновски се пресели во Битола, по краткиот престој во Слобода Ужице и Аполон Патра минатата сезона.

Казарновски ја почна кариерата во Макаби, во 2003/04, има тиутула во Евролига освоена во Тел Авив (2004). Во кариерата, дури 20 пати менуваше екипи.

Казарновски е Израелец со руско потекло, има 34 години и 206 сантиметри, игра на позицијата центар.

Во Македонија, играше во редовите на Карпош Соколи каде што го доби надимакот од насловот и во гевгелиската екипа која што се фузира со Кожув, Блокотехна.