ПОЧЕТНА Некатегоризирана Реал Мадрид преминува во НБА лигата

Реал Мадрид преминува во НБА лигата

сподели
фото: Real Madrid

Претседателот на Кралскиот клуб најави револуција во кошарката, со инкорпорирање на неговата екипа во натпреварувањето во САД, меѓу најдобрите светски екипи. Перез сака неговата да биде дел од Источната конференција.

„Мислам дека ги исполнуваме исте услови за тоа. Трошиме многу пари на нашиот ростер, имаме одлични играчи, играме преку 80 натпревари годишн иако дел од нив не се компетитивни.

фото: Real Madrid

Имаме помалку следбеници на социјалните мрежи само од две НБА екипи. НБА лигата веќе го разгледува ова наше барање, но ние преземаме конкретни чекори околу тоа.“ – рече Флорентино Перез за медиумот Диарио.