РЕГИОН

Радуловиќ е свесен дека совлада голем ривал во АБА 2 лигата, но …

foto: ABA Liga / Dragana Stjepanovic

Тренерот на МЗТ Скопје не го крие задоволството од победата на македонскиот шампион во воведниот дуел од новата сезона во АБА 2 лигата, но знае дека има уште многу простор за напредок во формата на неговиот тим.

„Мило ми е што со победа ја отвораме сезоната особено поради тоа што совладавме тим како Младост кој сигурно ќе биде еден од фаворитите за пласман во елитата. Очекував ваков тежок, динамичен меч и мислам дека добро се покажавме бидејќи водевме речиси во сите 40 минути.

ФОТО: ABA Liga / Dragana Stjepanovic

Се разбира дека покажавме слабости, ама нив ќе ги елиминираме со текот на времето како што екипата ќе се уигрува. Морам да бидам задоволен бидејќи постигнавме многу поени од контранапади, имаме квалитетен скок и го остваривме она кое се договаравме.“

Во вториот меч во балонот на Златибор, МЗТ Скопје Аеродром се соочува со Рогашка (14.10.2021 – 21:00 часот).

  

Првиот македонски кошаркарски медиум ви ги пренесува последните новости и достигнувања од кошарката.

Авторски, преземено со дозвола, непристрасно, објективно, проверено и навремено - е нашето мото.

Секое и минимално копирање или преземање на наша содржина, подлежи на законските регулативи и прописи.

Copyright © 2021 basketball.mk - Ние постоиме за вас!

To Top