ЕВРОПА

Прв пораз за екс-лидерот, безенергичната ЦСКА падна во Монако

photo: M. Serbin, cskabasket.com

Загубениот меч на Каталонците во Тел Авив и победата на аутсајдерот против еден од големите фаворити, го одбележаа 7-то коло во елитната европска лига, по кое нема веќе непоразени тимови во Евролига.

Олимпија Милано го презеде врвот од Барселона, со победата против Црвена звезда. Четири екипи имаат по 5 победи и 2 пораза, екипата од кнежевството покажа дека фаворитите се само на хартија.

Кога Панатинаикос ќе биде на 16-та, шампионот Анадолу на 14-та, Фенербахче на 13-та и ЦСКА на 9-та позиција, треба да се побара виновникот кој се осмелил да ја преврти табелата наопаку.

Резултати:

Макаби – Барселона 85:68
Монако – ЦСКА Москва 97:80
Олимпија М. – Црвена звезда 79:62
Панатинаикос – АСВЕЛ 70:84
Анадолу Ефес – Жалгирис 94:60
Олимпјакос – Фенербахче 67:65
Зенит – Басконија 83:54
УНИКС – Реал М. 65:58
Алба – Баерн М. 69:82

Табела:

Олимпија М. 6/1
Барселона 6/1
Олимпијакос 5/2…

  

Првиот македонски кошаркарски медиум ви ги пренесува последните новости и достигнувања од кошарката.

Авторски, преземено со дозвола, непристрасно, објективно, проверено и навремено - е нашето мото.

Секое и минимално копирање или преземање на наша содржина, подлежи на законските регулативи и прописи.

Copyright © 2021 basketball.mk - Ние постоиме за вас!

To Top