ПОЧЕТНА ЕВРОПА Познати се сите учесници во Лигата на шампионите

Познати се сите учесници во Лигата на шампионите

сподели
FIBA

Натппреварувањето на ФИБА го доби конечниот изглед за новата сезона, во која учествуваат 32 (48) екипи од 29 земји на Стариот континент.

Wikipedia

Со последните два реванша и покрај поразите на Лиеткабелис кај Керавнос, односно Антверп кај Седертаље, овие две екипи влегуваат во регуларниот дел.

FIBA

Тимовите што обезбедија групна фаза се поделени по 8 екипи во 4 друштва, а најдобрите 4 од секое ќе се пласираат во Топ 16 елиминациите.