ПОЧЕТНА ЕВРОПА Полека се комплетира ФИБА Лигата на шампионите

Полека се комплетира ФИБА Лигата на шампионите

сподели
FIBA

Со завршените шест двомечи во втората квалификациска рунда, остануваат уште два билета за елитното натпреварување под капата на европскиот огранок на Светската куќа на кошарката.

Нижи* – Легија 78:63
Бон* – Фрибург 80:72
Вентспилс – Фалко* 55:73
Морнар* – Бенфика 71:82
Торун* – Кару 70:58
Бургос* – Киев 96:62

Wikipedia

Керавнос – Лиеткабелис (55:71, 30-ти септември)
Седертаље – Антверп (60:82, 30-ти сптември)

За очекување е последните две екипи да бидат Лиеткабелис и Антверп, но да ги почекаме реваншите и во овие двомечи.

Лигата на шампионите на ФИБА ќе брои 48 екипи од 29 земји од Европа.