МАКЕДОНИЈА

Не напушти Миодраг Балетиќ

фото: КК МЗТ Скопје Аеродром (Facebook)

Низата лоши вести на кои бевме сведоци изминативе месеци продолжува и со информацијата што ни доаѓа од Црна Гора за смртта на нашиот поранешен тренер, Миодраг Балетиќ (72 години), кој почина во Никшиќ.

Црногорскиот стратег седеше на клупата на МЗТ Скопје Аеродром во сезоната 1994/95, кога игравме во Европскиот куп против Атлетас Каунас, од кого бевме несреќно елиминирани, како и во финалето од Купот на Македонија, каде што по голема борба загубивме од Кочани Деликатес, по претходниот триумф над Работнички во „Градски парк“.

Балетиќ е четвртиот тренер кого го загубивме од почетокот на минатата година, по Благоја Георгиевски-Буштур, Анте Дуковски и Марјан Лазовски, а неодамна меѓу великаните замина и поранешниот потпретседател на клубот, Стојан Ристовски.

Сочувство до неговото семејство и пријатели. Слава му!

  • Преземено од КК МЗТ Скопје Аеродром

  

Првиот македонски кошаркарски медиум ви ги пренесува последните новости и достигнувања од кошарката.

Авторски, преземено со дозвола, непристрасно, објективно, проверено и навремено - е нашето мото.

Секое и минимално копирање или преземање на наша содржина, подлежи на законските регулативи и прописи.

Copyright © 2021 basketball.mk - Ние постоиме за вас!

To Top