ПОЧЕТНА СП 2019 Најслабиот пласман во историјата за Американците

Најслабиот пласман во историјата за Американците

сподели
FIBA

Селекцијата на САД ќе игра за 7-та позиција на СП 2019, по поразот од Србија во првиот меч за конечниот пласман, со 94:89. Србија постигна 8 тројки од кои 4 беа на Богдановиќ за 32:7 по првите 10 минути, по што немаше враќање.

Wikipedia

Претходниот најслаб пласман на Американците, на светските кошаркарски првенства, беше 6-то место, на домашен терен во Индијанаполис 2002-та година, кога загубија во 1/4 финалето од селекцијата на СР Југославија.