ПОЧЕТНА ЕВРОПА На Месина му се тресат нозете од Жалгирис

На Месина му се тресат нозете од Жалгирис

сподели
фото: Olimpia Milano

Италијанскиот стратег играше против една од екипите што силно го порази во неговата кариера, додека тој седеше на клупата на друг италијански гигант, Виртус од Болоња. Се сеќаваме на сезоната 1999, кога Еторе и Киндер беа најголемиот фаворит за титулата во Евролига.

фото: euroleague.net

Европскиот шампион допатува во Олимпијахале во Минхен очекувајќи дека ќе го одбрани тронот, но не мислеа така Тајс Едни (МВП) и другарите, кои се радуваа со 74:82, иако Антоан Ригодо блескаше со 27 поени за поразените. Тоа беше единствената титула за Жалгирис, во елитата.