РЕГИОН

МЗТ стартува со победа во регионот

foto: ABA Liga / Dragana Stjepanovic

Тројцата мускетари на екипата од Ареродом ја донесоа победата во првата рунда од втората АБА регионална лига, против Младост од Земун со 97:90 во балонот на Златибор.

Робев имаше 30 поени од кои 6 тројки, а неговиот индекс во неговото АБА деби беше неверојатни 32. Милошевиќ постигна 20 поени со 9 скока, а Рикиќ имаше 10 поени со 9 прифатени топки.

Аеродромци имаа вкупно 41 скок, додека екипата од Земун имаше 27. Следната средба за штрковите е на 14-ти, против екипата на Рогашка.

Пелистер игра на 13-ти, против Цетиње и на 15-ти против Сутјеска.

  

Првиот македонски кошаркарски медиум ви ги пренесува последните новости и достигнувања од кошарката.

Авторски, преземено со дозвола, непристрасно, објективно, проверено и навремено - е нашето мото.

Секое и минимално копирање или преземање на наша содржина, подлежи на законските регулативи и прописи.

Copyright © 2021 basketball.mk - Ние постоиме за вас!

To Top