МАКЕДОНИЈА

МЗТ рано се одлепи и мирно финишира

foto: ABA Liga / Dragana Stjepanovic

Македонскиот шампион славеше против Куманово во рамките на 4-то коло во домашното првенство, со 86:71. На почетокот гостите водеа до +5, но на стартот на вториот период домаќините поведоа и не го испуштија водството до крајот, кое изнесуваше и +21.

Дамјан Стојановски имаше 25 поени, со 4 скока и 2 асистенции за 25 минути игра. Кај гостите, Каплановиќ имаше 17 поени со 6 скока и 3 асистенции. Аеродромци имаат скор 3 победи и 1 пораз, додека Куманово го има спротивниот ефект со скор 1/3.

  

Првиот македонски кошаркарски медиум ви ги пренесува последните новости и достигнувања од кошарката.

Авторски, преземено со дозвола, непристрасно, објективно, проверено и навремено - е нашето мото.

Секое и минимално копирање или преземање на наша содржина, подлежи на законските регулативи и прописи.

Copyright © 2021 basketball.mk - Ние постоиме за вас!

To Top