ПОЧЕТНА ЕВРОПА Кошаркарска убавина, еден мораше да загуби

Кошаркарска убавина, еден мораше да загуби

сподели
фото: euroleague.net

Анадолу Ефес триумфираше во најефикасниот и највозбудлив натпревар во првите две кола од Евролигата. На домашен терен ја победи Алба со 106:105 по продолжение, а овие две екипи станаа први кои ја пробиле границата од 100 поени оваа сезона.

Алба немаше одговор за тандемот Ларкин-Мициќ. Првиот постигна 26 поени и индекс 31, вториот 23 поени и 13 асистенции и индекс 32 со кои ќе биде МВП на колото. По две кола, и Анадолу Ефес и Алба имаат ефект 1/1.