ПОЧЕТНА СВЕТ Јокиќ и другарите ги елиминираа Клиперс и ѕвездите

Јокиќ и другарите ги елиминираа Клиперс и ѕвездите

сподели
@nuggets

Џамал Мари постигна 40 поени, НИкола Јокиќ имашр трипл-дабл со 16 поени, 13 асистенции и 22 скока, за триумф на Нагетс со 89:104 и пласман во финалето на Сападната конференција.

Фаворизираните Клиперс беа поразени со 4:3, по нивното водство од 3:1. Повторно екипата од ЛА водеше двоцифрено, но загуби, а ова ќе биде прво западно финале за Денвер по 2009-та година.

Нагетс се првиот НБА тим кој во две серии во постсезоната губеле со 1:3, но на крајот се радувале и поминале во следната фаза, каде сега ги чекаат Лејкерс.