МАКЕДОНИЈА

Феникс може и во Суперлигата?

Фотографиите се сопственост на basketball.mk и не смеe да се користат без дозвола на медиумот.

Дебитантот одлично ја почна сезоната во нашата Прва лига, со 3 победи и 3 порази по 6 натпревари. Гостивар загуби на гостувањето во Јане Сандански, по што новајлијата се наоѓа на 7-та позиција на табелата, а првите 6 на крајот на регуларниот дел водат во суперлигашката конкуренција.

Во триумфот на скопскиот тим со 87:81, Ворку од Гостивар беше најдобар стрелец на мечот со 27 поени, а Џонс од Феникс постигна 21. Тодоровиќ имаше 17 кај гостинската екипа, а Хот 14 кај домаќините. Гостиварци имаат 4 победи и 2 пораза на 4-та позиција на табелата, по 6 кола.

Резултати, 6-то коло:

ФМП Академија – МЗТ Скопје 2 84:74
Кожув – Еуро Никел 86:79
ТФТ – Ангели 78:67
Пелистер – Куманово 97:71
МЗТ Скопје – Работнички 87:66

Табела:

Пелистер 6/0
МЗТ Скопје 5/1
ТФТ 5/1
Гостивар 4/2
ФМП 4/2
Работнички 4/2
Фениск 3/3
Кожув 2/4
Еуро Никел 1/5
МЗТ Скопје 2 1/5
Куманово 1/5
Ангели 0/6

  

Првиот македонски кошаркарски медиум ви ги пренесува последните новости и достигнувања од кошарката.

Авторски, преземено со дозвола, непристрасно, објективно, проверено и навремено - е нашето мото.

Секое и минимално копирање или преземање на наша содржина, подлежи на законските регулативи и прописи.

Copyright © 2021 basketball.mk - Ние постоиме за вас!

To Top