ЕВРОПА

Емил и Вајли во победнички ритам

foto: ABA Liga / Cedevita Olimpija / Ales Fevzer

ВТБ лигата е натпреварувањето на Емил Рајковиќ – поранешниот тренер на годината во оваа регионална лига (2018/19), славеше со својот Автодор против Уникс со 81:76. Саратов е на втората позиција со 3/1, зад ЦСКА со 4/0, а македонскиот тренер е во низа од 4 победи во сите натпреварувања.

Џејкоб Вајли и Будуќност Подгорица славеа и против словенечната Цедевита Олимпија, со 84:79 во рамките на АБА лигата. Црногорската екипа предводена од некогашниот наш селектор Александар Џикиќ, има скор 4/1 како што имаат и екипите на Црвена звезда и ФМП, зад Партизан со максимални 5/0.

  

Првиот македонски кошаркарски медиум ви ги пренесува последните новости и достигнувања од кошарката.

Авторски, преземено со дозвола, непристрасно, објективно, проверено и навремено - е нашето мото.

Секое и минимално копирање или преземање на наша содржина, подлежи на законските регулативи и прописи.

Copyright © 2021 basketball.mk - Ние постоиме за вас!

To Top