МАКЕДОНИЈА

Џабе странците, кога Македонците беа најдобри во дербито

Фотографиите се сопственост на basketball.mk и не смеe да се користат без дозвола на медиумот (фото: Александар Ристовски).

Најдобрите играчи се познаваат во најтешките натпревари, а нема потежок и позначаен од вечното дерби меѓу Работнички и МЗТ Скопје, без разлика каков е квалитетот на двете екипи. На последната средба, најтрофејната екипа славеше со 74:75 во Аеродром, против актуелниот шампион.

Според валоризацијата, најдобар беше Младеновски од Работнички со индекс 20, Мекиќ кај МЗТ Скопје имаше 19, Младеновиќ од Работнички имаше 18 индексни поени. Прв странец беше Торнтон со индекс 16 кај победникот, Бундовиќ имаше 14, Мулалиќ 10. Кај МЗТ, Гравет имаше индекс 15.

  

Првиот македонски кошаркарски медиум ви ги пренесува последните новости и достигнувања од кошарката.

Авторски, преземено со дозвола, непристрасно, објективно, проверено и навремено - е нашето мото.

Секое и минимално копирање или преземање на наша содржина, подлежи на законските регулативи и прописи.

Copyright © 2021 basketball.mk - Ние постоиме за вас!

To Top