МАКЕДОНИЈА

Домаќините имаа две добри четвртини, но шампионот е пресилен

foto: ABA Liga / Dragana Stjepanovic

Кавадарчани се изборија за позитивен резултат во првиот и третиот период, но не успеаја комплетно да му парираат на актуелниот првак и загубија од МЗТ Скопје Аеродром со 69:75 (21:17, 11:25, 18:7, 19:26), во третото коло од домашното првенство.

Дамјан Стојановски имаше 18 поени, со 5 скока и 3 асистенции, Николов реализира 13, Мекиќ 12 поени за победникот. Кај поразените, се истакнаа Самарџиски со 9 поени и 15 скока и 2 асистенции, односно Дејвис и Џекиќ со по 13 постигнати поени.

  

Првиот македонски кошаркарски медиум ви ги пренесува последните новости и достигнувања од кошарката.

Авторски, преземено со дозвола, непристрасно, објективно, проверено и навремено - е нашето мото.

Секое и минимално копирање или преземање на наша содржина, подлежи на законските регулативи и прописи.

Copyright © 2021 basketball.mk - Ние постоиме за вас!

To Top