ЕВРОПА

Димитријевиќ победи, Вајли го совлада селекторот, Магдевски загуби

ФОТО: acb Photo / B. B. Hojas

Нено имаше 10 поени со 6 асистенции за 22 минути игра во победата кај Бургос со 65:69. Валенсија е на 10-та позиција со 3/3, ист скор како последниот противник кој е на 11-та во шпанската АЦБ лига.

ФОТО: Александар Џикиќ (photo: aba-liga.com, Buducnost VOLI)

Во мечот на многу „Македонци“, актуелниот репрезентативец Вајли и поранешниот селектор Џикиќ, славеа со Будуќност против сегашниот кормилар на нашата А селекција, Бајиќ и Игокеа со 81:68 во 4-то коло од АБА лигата.

ФОТО: Драган Бајиќ (photo: aba-liga.com, Buducnost VOLI)

Црногорската екипа има 3/1 на втората позиција, пред Звезда со идентичен учинок, а зад перфектниот Партизан со 4/0. Игокеа има 2/2 на 9-та позиција на табелата во регионалното натпреварување.

Плоешти и Андреј Магдевски загубија од конкурентот за првата позиција, Питешти со 70:74. Нашиот плејмејкер постигна 15 поени со 7 асистенции и 3 скока. Победникот сега е осамен лидер со 4/0, поразениот има 3/1 на втората позиција.

  

Првиот македонски кошаркарски медиум ви ги пренесува последните новости и достигнувања од кошарката.

Авторски, преземено со дозвола, непристрасно, објективно, проверено и навремено - е нашето мото.

Секое и минимално копирање или преземање на наша содржина, подлежи на законските регулативи и прописи.

Copyright © 2021 basketball.mk - Ние постоиме за вас!

To Top