ПОЧЕТНА СП 2019 Чешка притисна на крајот, за дуел со Србите

Чешка притисна на крајот, за дуел со Србите

сподели
FIBA

Селекцијата предводена од Томаш Саторански е противникот на нашиот северен сосед, во последниот натпревар за пласман на 18-то СП. Србите и Чесите ќе се соочат за 5-та позиција на конечната табела, додека САД и Полска ќе играат за 7-та позиција во поредокот.

FIBA

Во изедначениот натпревар, за победникот Саторански постигна 22 поена, но најдобар поединец беше Хрубан со 24 поении 12 скока, додека Бохачик имаше 21 поен. Кај поразените, Вачински имаше 22 поена, Кулиг и Слотер имаа по 12.