РЕГИОН

Бевме на -100 од претходниот меч, ќе го исправам овој систем топло-ладно

foto: ABA Liga / Dragana Stjepanovic

Дарко Радуловиќ беше екстремно самокритичен во однос на играта на неговата екипа во вториот меч на почетокот на новата АБА 2 сезона, дуел во кој МЗТ Скопје загуби со 80:64 од Рогашка.

„Се беше проблем на овој меч, немавме ниту транзиција, ниту скок, бевме „млитави“ во нападот, без комуникација во одбраната.

Јас ги предупредив играчите дека нема да биде лесно, но го направивме спротивното, мислевме дека ќе победиме само ако се појавиме на теренот.

Добивме лекција по кошарка од Рогашка, ни се врати истото што ние го одигравме против Младост во првото коло. Планирам да го исправам системот топло-ладно и да заиграме поконстантно.“

Штрковите имаат 1/1, по победата над Младост од Земун во првата рунда. Третата и четвртата се играат од 8-ми до 12-ти ноември, во 3-то коло играат МЗТ Скопје Аеродром и Пелистер.

  

Првиот македонски кошаркарски медиум ви ги пренесува последните новости и достигнувања од кошарката.

Авторски, преземено со дозвола, непристрасно, објективно, проверено и навремено - е нашето мото.

Секое и минимално копирање или преземање на наша содржина, подлежи на законските регулативи и прописи.

Copyright © 2021 basketball.mk - Ние постоиме за вас!

To Top