ПОЧЕТНА ЕВРОПА Баварската машина го разнесе АСВЕЛ

Баварската машина го разнесе АСВЕЛ

сподели
фото: Bayern basketball

По победите над Олимпијакос и Панатинаикос во првите две кола, францускиот шампион го претрпе првиот пораз во Евролигата. И тоа каков – со 41 поен разлика (104:63) на гости кај Баерн.

Исходот можеше да се претпостави по првата четвртина во која домаќинот направи шредност од 17 разлика. Маода Ло со 19 поени беше најефикасен во Баерн, Амин Нуа со 16 кај АСВЕЛ. Двете екипи по две кола имаат биланс од две победи и еден пораз.