ЕВРОПА

Бадијала двете маестрални акции на Вајли, Нено и Хувентуд славеа

foto: @Casademont Zaragoza

Македонските репрезентативци се сретнаа во рамките на 25-то коло во шпанската АЦБ лига, во дуел што помина во знакот на гостите од Бадалона, кои победија со 95:100.

Џејкоб Вајли постигна 21 поен со 10 скока и беше поединец број 1 во неговата екипа, со индекс 27. Харис имаше 21 поен, но со индекс 25.

Кај победникот, Ненад Димитријевиќ имаше реализација 19 поени, со 5 асистенции и валоризација 18, што беше трет МВП индекс во неговата екипа.

По 25 кола, Хувентуд се наоѓа на 7-та позиција на табелата со скор 13/10, додека екипата на Сарагоса е на 11-та позиција со учинок 10 победи и 14 порази.

  

Првиот македонски кошаркарски медиум ви ги пренесува последните новости и достигнувања од кошарката.

Авторски, преземено со дозвола, непристрасно, објективно, проверено и навремено - е нашето мото.

Секое и минимално копирање или преземање на наша содржина, подлежи на законските регулативи и прописи.

Copyright © 2021 basketball.mk - Ние постоиме за вас!

To Top