ПОЧЕТНА автори мислења од basketball.mk

basketball.mk

3459 ПОСТОВИ 0 КОМЕНТАРИ

НБА проспектот – МВП на Израел!

Еден од најталентираните европски кошаркари Дени Авдија денеска доби уште едно големо индивидуално признание откако беше прогласен за играч на сезоната во првенството на...

Приморска му го зеде местото на МЗТ, сега станува аеродромска колонија

Како поминува времето, се појасно станува дека актуелниот словенечки шампион некако ќе ја „прегрми“ сезоната во АБА лигата, макар и со просечен состав и...

Димитријевиќ за 300 илјади евра во Валенсија, со годишна плата од...

Се посериозни се најавите дека македонскиот репрезентативец Ненад Димитријевиќ ќе го напушти матичниот Хувентут и кариерата ќе ја продолжи во Валенсија. Такви информации се појавија...

Куманово – втора македонска екипа во БИБЛ

Поранешниот финалист во БИБЛ лигата повторно ќе игра во ова натпреварување откако раководството позитивно одговори на неговото барање. Со тоа, Македонија доби втор претставник во...

КФСМ одреди 35 „спортски надежи“

Согласно барањето од Агенцијата за млади и спорт од 8 јули 2020 година, за рангирање на најуспешни млади спортисти до 20 години, за доделување...

Растур-систем во Фенербахче!

Заминувањето на Жељко Обрадовиќ означи крај на една ера во кошарката, а особено во турскиот клуб кој доминираше во домашните натпреварувања последните седум години. Уште...

Работнички и МЗТ тргнуваат на 1 октомври

Заедно со АБА 1, Собранието на регионалното друштво донесе одлука и за иднината на АБА 2 лигата. Како што беше најавено, стартот се одложува за...

АБА лигата нема да почне во септември!

Иако желбата на сите во регионалното друштво беше лигата да почне кон средината на деветтиот месец од годината, поради зголемениот број екипи и згуснатиот...

Петар Наумоски меѓу 101 најдобар играч во историјата на Евролига!

Сајтот на елитното европско кошаркарско натпреварување денеска му посвети внимание на поранешниот капитен на македонската репрезентација Петар Наумоски. Опишан како „македонскиот бисер“, екс-играчот на Југопластика,...

Македонецот ќе игра во клубот на Перасовиќ и Приџони!

Кошаркарскиот клуб Аликанте, чиј член од денеска е Стојан Ѓуроски, постои само 26 години и како резултат на тоа, нема многу богата историја. Вкупно десет...