ПОЧЕТНА автори мислења од basketball.mk

basketball.mk

2665 ПОСТОВИ 0 КОМЕНТАРИ

ДИЛЕМА: Војдан беше, или Дамјан?

Објавивме сторија за близнакот лидер на нашата репрезентација, па еден верен читател ни посочи дека сме ја промашиле насловната фотографија. Се поведовме од потписот...

Лекција за дечињава, да не се разочаруваат…

Дојдовте во сала, во македонскиот кошаркарски храм, каде некогаш теренот се одлепуваше од врева и желба за навивање, каде некогаш губеа силни репрезентации, каде...

Војдан е нашиот лидер, но НЕ МОЖЕ САМ!!!

Војдан Стојановски е урнекот што идните генераци македонски играчи, мора да го следат, ако сакаат да станат луѓе! Ова луѓе, е вкупна карактерна особина...

Како естонскиот ѓавол ни протна 31 поен?

Ќе го бараш и ќе го гуглаш да го најдеш, ама тешко. Не игра во некоја позната екипа, не игра во некоја силна лига....

Зошто не игравме одбрана?

Првиот и најточниот впечаток, по поразот од Естонија во Скопје (72:81), е дека нашата одбрана е швајцарско сирење. Кога ќе примиш 81 поен на...

АНАЛИЗА: Сакавме да играме различно, одигравме чудно…

Подновената репрезентација загуби од Естонија, во првиот квалификациски меч за ЕП 2021. Во Скопје, бевме надиграни и приземјени, со 72:81. Ќе мора да се...

Го нема Теодосиќ, кај соседите!

Селекцијата на Србија, во двата натпревара од првиот квалификациски прозорец ќе биде видно ослабена поради отсуството на многу (НБА) ѕвезди, а особено на оној...

Која ќе биде првата петорка со Естонија?

Натпреварот против Естонците значи нов почеток за нашата кошаркарска репрезентација, која влегува сериозно подмладена во квалификацискиот циклус за ЕП 2021-та година. Едно е јасно -...

Резултати од сите воведни мечеви на нашата селекција, во европските квалификации

Нашата репрезентација е дел од квалификациските појаси на европските првенства, од 1993-та година. Премиерниот натпревар го загубивме од противникот што ни е прв конкурент...

Естонците ни должат и од евроквалификациите!!!

Иако звучи чудно, не дека сме ние некоја велесила, но навидум кошаркарски анонимната Естонија, ни е трн во окото. Освен што со две победи ни...