ПОЧЕТНА НБА Харден ниже 30-ки, како бисери

Харден ниже 30-ки, како бисери

сподели

Брадата го одигра 30-тиот натпревар со најмалку 30 поени, во победата на неговата екипа против Далас, со 120:104.

Тоа беше 33-ти триумф за Рокетс сезонава, со што имаат 5-ти скор во Западната конференција, односно, 10-ти во лигата, а најдобар во Југоисточната дивизија.

Џејмс Харден постигна 31 поен, последниот кош му беше тројка на почетокот на последната минута од натпреварот, кога се посомневавме дали ќе ја продолжи поентерската низа.

Рекордот е на Вилт Чембрлен, кој што имал низи од 31, односно 65 ваквимечеви, со најмалку 30 постигнати поени.