ПОЧЕТНА НБА Финалистот и најдобрата екипа сезонава ги продолжија победничките серии

Финалистот и најдобрата екипа сезонава ги продолжија победничките серии

сподели

Кајри Ирвинг постигна 32 поена од кои 19 во второто полувреме, Бостон ги преживеа 40-те поени на Јанис Адетокумбо и славеше со 111:100. Ал Хорфорд постигна 20 поени, со 9 скока и 8 асистенции зас Селтикс, кои што сега имаат 5 победи на последните 6 натпревари и (најдобар во лигата) скор 21-4.

Двејн Вејд и Кевин Лав имаа по 24 поени, еден повеќе од Леброн Џејмс, во победата кај Чикаго, 91:113. Ова беше 12-ти триумф во низа за Кавалирс, што е изедначување на најдобрата серија на франшизата остварена во сезоната 2014/15. Кливленд не знае за пораз, по тесно загубениот меч од Хјустон.

Аплицирајте веднаш за