ПОЧЕТНА Некатегоризирана Рекордот на Хјустон, што не се важи

Рекордот на Хјустон, што не се важи

сподели
Луис Скола и Џејмс Харден

Рокетс се истурија од давање тројки на егзибицискиот дуел против Шангај Шаркс, поранешната екипа на Јао Минг, но нивното остварување нема да се брои во книгите.

НБА тимот постигна 28 тројки, дури 66% од вкупно 88 обиди од поле беа за три поени. Постигнати беа 28 тројки, рекордот е на Кливленд Кавалирс – 25.

Џејмс Харден постигна 9/14 удари за три, имаше вкупно 37 поени. Кармело Ентони не играше, се одмораше за стартот на сезоната на 17-ти октомври.

Хјустон победи на овој егзибициски меч против Шангај, со 128:86.

Екипата на Хјустон Рокетс е сопственик на рекордот за најмногу прецизни удари за три поени, последните две сезони во НБА лигата.