ПОЧЕТНА НБА Новите рекорди на Голден Стејт

Новите рекорди на Голден Стејт

сподели

Актуелниот НБА шампион втор пат прави пресврт од -20 поени на еден натпревар во една сезона, што е прво вакво остварување во најквалитетната кошаркарска лига.

Стеф Кари е само осмиот играч во НБА историјата со 2.000 реализирани тројки, но најбрз до ова остварување, со одиграни 597 натпревари.

Трет пат сезонава, Вориорс надополнуваат двоцифрена негатива против Пеликанс и победуваат.