ПОЧЕТНА Евролига И покрај поразот, Дончиќ е прв на МВП листата

И покрај поразот, Дончиќ е прв на МВП листата

сподели
euroleague.net

По одиграната 10-та рунда во елитното натпреварување, словенечкиот репрезентативец моментално е најдобар од сите конкуренти во битката за МВП признанието во регуларниот дел од сезоната.

Лука има индекс 32, пред Де Коло и Гист со по 30, односно Шимац со 29 и Хигинс со 28 во топ 5 поредокот.

МВП на 10-то коло беа Џејмс Гист и Нандо Де Коло.