ПОЧЕТНА Некатегоризирана Во еден ден двајца кошаркари на Фенербахче заминаа во НБА

Во еден ден двајца кошаркари на Фенербахче заминаа во НБА

сподели
Гудуриќ се пресели во НБА лигата, но Фенербахче се засили со искусен српски центар (фото: Fenerbahce)

Турскиот вицешампион и единствен клуб од оваа земја кој освои титула во Евролигата го очекува период на играчка реконструкција што и беше очекувано по неуспешната сезона.

На првиот ден од преодниот рок во НБА двајца кошаркари заминаа преку океанот и во иднина ќе настапуваат во најсилната светска лига.

Марко Гудуриќ ќе биде нов член на Мемфис Гризлис, трансферот го потврди и неговиот менаџер Мишко Ражнатовиќ преку Твитер. Информациите од САД велат дека Србинот ќе потпише договор на две години.

Вториот играч кој си замина од Фенербахче за НБА лига е италијанскиот репрезентативец Николо Мели. Тој ќе го засили Њу Орлеанс Пеликанс и ќе биде соиграч со првиот пик од последниот драфт Зајон Вилијамсон.а