ПОЧЕТНА СВЕТ Учинокот на Кајри не е забележан од 1977 година

Учинокот на Кајри не е забележан од 1977 година

сподели

Новата ѕвезда на Бруклин го одбележа вториот од новата сезона во НБА лигата со одличното издание од мечот со Минесота.

Тоа е најдобро деби на еден играч во историјата на франшизата од Њујорк, но Ирвинг и на друг начин го запиша своето име. Првпат од сезоната 1977/78 еден играч постигнал 50 поени, 7 скока и 8 асистенции без загубена топка.

Освен тоа, плејмејкерот во комбинација со Карл Ентони Таунс постигнаа 86 поени што е втор најдобар ефект во прв натпревар од сезоната за двајца кошаркари од спротивни екипи. Рекордот го држат Мајкл Џордан (54 поени) и Рон Харпер (36) од 1989 година.