ПОЧЕТНА МАКЕДОНИЈА Спортска трагедија во Задар

Спортска трагедија во Задар

сподели
фото: ABA liga/Sime Zelic

МЗТ Скопје нема да игра на завршниот турнир од јуниорската АБА лига бидејќи загуби во клучниот натпревар во групната фаза.

Повторно за аеродромскиот клуб беше кобна Приморска, истата од која сениорите загубија во финалето од АБА 2 минатата сезона. Словенците победија со 87:82 и со биланс 3/2, идентичен како МЗТ Скопје го освоија второто место.

Ситуацијата се сврте против нашиот клуб уште утрината кога Олимпија загуби од Морнар бидејќи со евенетуална победа на Словенците, пораз од пет разлика ќе му беше доволен на МЗТ да се пласира понатаму.