ПОЧЕТНА СП 2019 „Сите“ ги потценија, Шилб им се насмеа во лице

„Сите“ ги потценија, Шилб им се насмеа во лице

сподели

Натурализираниот чешки репрезентативец, член на Шалон, а поранешен играч на Црвена Звезда, потсети на некои прогнози од пред почетокот на Светското првенство.

Во една анкета од пред крајот на август, љубителите на кошарката им дадоа само 2% шанси на Чесите да ја поминат групата. Интересно е тоа што покрај САД, втор фаворит беше Јапонија која нема победа во дуелите со Турција и Чешка, а во последното коло игра со Американците.

Турците се најголемите губитници не само во групата, туку веројатно и на Мундобаскетот бидејќи некои ги гледаа дури и како фаворити за еден од медалите.