ПОЧЕТНА СВЕТ Рекордите на Лејкерс што паднаа во ова финале

Рекордите на Лејкерс што паднаа во ова финале

сподели
@Lakers

Составот од Градот на ангелите води со убедливи и навидум недостижни 3:1, во финалната серија против Мајами. Веќе на следниот меч, може да го изедначи рекордот на Бостон, со што двете екипи би имале по 17 НБА трофеи.

Лејкерс имаат 56/0, кога водтат на влез во послендиот период, сезонава. Во првите три меча го урнаа рекордот (беше 43/125) за вкупно обиди/остварени три поени во една финална серија, а сега (со 14/39) само го подобрија (59/166).