ПОЧЕТНА Некатегоризирана Првиот трилер на СП, за Полска

Првиот трилер на СП, за Полска

сподели
FIBA

Полјаците победија против домаќинот дури по дополнителните минути, со конечни 76:79. Кина пoчна одлично (25:10), европејците вратија во вториот период (10:24), во второто полувреме беше изедначено, а малкуте поени (4:7) во продолжението покажуваат колку беше тврд и неизвесен овој меч.

На останатите средби во рамките на првиот натпреварувачки ден од второто коло, немаше ништо необично:

Србија – Филипини 126:67
Италија – Ангола 92:61
Венецуела – БС Коска 87:71
Нигерија – Аргентина 81:94
Тунис – Иран 79:67
Ј. Кореа – Русија 73:87
Порторико – Шпанија 63:73

Во вториот натпреварувачки ден од второто коло (03.09.2019), играат:

09:30 Австралија – Сенегал
10:00 Црна Гора – Нов Зеланд
10:30 Јапонија – Чешка
10:30 Германија – Доминиканска Р.
13:30 Литванија – Канада
14:00 Бразил – Грција
14:30 Јордан – Франција
14:30 САД – Турција