ПОЧЕТНА СП 2019 Последен пат САД вака победиле пред 29 години

Последен пат САД вака победиле пред 29 години

сподели
FIBA

Американската репрезентација има максимални четири бода по првите две кола од Светското првенство, но дуелот со Турција донесе еден куриозитет што не е виден речиси три децении.

Последен пат САД победиле со еден поен разлика на Мундобаскетот што се одржа во Аргентина во 1990 година. Тогаш триумфираа против Австралија со 79:78 во второто коло од втората групна фаза. Оттогаш Американците доживеаја неколку порази, но никогаш не победиле со еден разлика.

Разликата е во тоа што до тоа Светско првенство, а потоа и во 1998 година, боите на американската репрезентација ги бранеа кошаркари што не играа во НБА лигата. Најчесто тоа беа играчи од колеџ-екипите, со некои исклучоци.

Сега за САД не играат најдобрите кошаркари, но сепак се тоа членови на НБА тимовите.