ПОЧЕТНА СП 2019 Почнува вистинскиот Мундобаскет: Новите групи и распоредот за втората фаза

Почнува вистинскиот Мундобаскет: Новите групи и распоредот за втората фаза

сподели
AS

Без речиси сите аутсајдери, но и без Германија, Турција и Канада продолжува Светското првенство во Кина.

ГРУПА И

Од борбата за висок пласман испаднаа сите азиски и африкански репрезентации, останаа двете репрезентации од Централна Америка – Порторико и Доминиканска Република, а другите ќе се борат за што повисоко место во долниот дел.

ГРУПА Ј

Нема многу време за одмор, втората фаза почнува на 6-ти септември кога се играат натпреварите од групите И и Ј, а следниот ден од групите К и Л.

ГРУПА К

Во овој дел од првенството се пренесуваат бодовите од првата фаза што значи дека сите првопласирани во своите групи патуваат натаму со шест бода и им треба уште една победа за пласман во четвртфиналето.

ГРУПА Л