ПОЧЕТНА СВЕТ Почина одговорниот за најголемиот успех на Треилблејзерс

Почина одговорниот за најголемиот успех на Треилблејзерс

сподели
KDRV

Човекот што остави маркантна трага во историјата на спортот во Орегон, преку кошаркарската франшиза која има една титула во НБА лигата, ги затвори очите на 96 годишна возраст.

Хери Гликман, основачот и генералниот менаџер на Портланд Треилблејзерс, титулата ја освои во 1977-та година со победата против Филаделфија, со 2:4 по негатива од 2:0.