ПОЧЕТНА СВЕТ Пеликанс претаа, но Маверикс ги смирија

Пеликанс претаа, но Маверикс ги смирија

сподели
фото: Dallas Mavericks

Лука Дончиќ регистрира 25 поени со 10 скока и 10 асистенции, Кристапс Порзингис имаше 24 поени со 4 скока и 3 асистенции, за победа на екипата од Далас на гостувањето во Њу Орлеанс со 116:123.

Ова е втор меч на тексашаните сезонава, на кој европскиот тандем покажува дека ќе биде ударната сила по заминувањето на Дирк Новицки. Се очекува разигрување и на Бобан Марјановиќ, за комплетен впечаток.