ПОЧЕТНА ЕВРОПА Олимпија загуби службено поради короната

Олимпија загуби службено поради короната

сподели
eurocupbasketball.com

Дисциплинската комисија на елитните европски натпреварувања одлучи словенечката екипа да го загуби со 0:20, мечот од 2-то коло во УЛЕБ Еврокупот што требаше да го одигра против Бурса.

Одлуката е донесена според последните насоки на Евролига и Еврокупот, а поради непојавувањето на терен на екипата која комплетно мора(ла) да остане во карантин, затоа што се појавил позитивен коронавирус тест.