ПОЧЕТНА МАКЕДОНИЈА Одредени датумите за следното СП

Одредени датумите за следното СП

сподели

ФИБА ги соопшти термините за следниот мундијал, кој ќе се одигра во 2023-та година, за првпат во 4 различни земји корганизатори.

Од 25-ти август до 10-ти септември, во Индонезија, Јапонија и Филипините ќе се игра групната фаза, а завршната ќе се одигра во Манила.

Квалификациите за 19-тиот светски кошаркарски самит ќе почнат следното лето 2021-во, а ќе завршат во февруари 2023-та година.