ПОЧЕТНА Други репрезентации Не дека ние си поминавме убаво, ама Русија и Естонија се изживуваа...

Не дека ние си поминавме убаво, ама Русија и Естонија се изживуваа со противниците

сподели

Селекциите од некогашниот Советски Сојуз имаа убедлив старт на европското првенство до 20 години, што се игра во Португалија. Репрезентацијата на Русија го „здроби“ составот на Ирска со 48:124, или 76 разлика.

fiba.basketball

Репрезентацијата на Естонија го направи итото со селекцијата на Косово, победувајќи со 86:37 или 49 разлика. Ова беа двата највпечатливи резултата, иако и нашата репрезентација имаше своевиден дебакл со Белгијците, губејќи со 56:95 или 39 разлика.