ПОЧЕТНА СВЕТ НБА има нова сила – спектакуларното европско дуо!

НБА има нова сила – спектакуларното европско дуо!

сподели
thesmokingcuban.com

Далас Маверикс славеа против Вашингтон Визардс со 108:100 во нивниот прв натпревар во новата сезона, во кој Лука Дончиќ имаше 34 поени со 9 скока, а Кристапс Порзингис регистрира 23 поени со решавачкото забивање на натпреварот.

Ова беше прва средба на Маверикс на домашен терен (по 14.04.1998) без единствениот играч кој помина 21-на сезона во НБА лигата со една франшиза, Дирк Новицки (40) кој се пензионира како најдобар стрелец-не-американец во НБА лигата.